اخبار
1396/5/25 10:14:59
در دهمين جلسه «شوراي متوليان بهره‌وري» تاكيد شد: ضرورت تسريع در تدوين آئين‌نامه اجرايي ماده 5 برنامه ششم توسعه
 
در دهمين جلسه «شوراي متوليان بهره‌وري» ضمن بحث و بررسي ماده «5» برنامه ششم توسعه جمهوري اسلامي ايران كه به مقوله بهره‌وري اختصاص دارد، بر ضرورت تسريع در تدوين آئين‌نامه اجرايي اين ماده تاكيد شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره وري ايران، در ابتداي اين جلسه كه صبح روز چهارشنبه ـ 25 مردادماه 1396 – به ميزباني اين سازمان برگزار شد، رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران به ارائه گزارشي اجمالي از اهم فعاليت‌هاي سازمان ملي بهره‌وري ايران به‌ويژه در ماه‌هاي اخير پرداخت و گفت: يكي از مهمترين اقدامات اين سازمان، انجام «پروژه اجراي چرخه مديريت بهبود بهره‌وري در 10 بنگاه بزرگ اقتصادي منتخب» است كه از مصوبه‌ها و ابلاغيه‌هاي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به‌شمار مي‌رود و تا آذرماه سال جاري اجراي آن پايان مي‌يابد. دكتر رويا طباطبايي يزدي با بيان اينكه در اجراي اين پروژه علاوه بر بهره‌مندي از نظرات مشاوران داخلي، از دانش و تجربيات دو مشاور بين‌المللي از كشورهاي ژاپن و مالزي نيز بهره گرفته شده، افزود: در ادامه اين پروژه نيز مقرر شده تا با بهره‌گيري از تجارب حاصله، چرخه مديريت بهبود بهره‌وري در 30 بنگاه اقتصادي بزرگ مقياس نيز اجرايي شود تا در نهايت يك الگو و مدل در اين زمينه تدوين و نهايي شده و در ديگر بنگاه‌ها نيز مورد بهره‌برداري قرار گيرد. 

تدوين دستورالعمل‌هاي سنجش بهره‌وري در دستور كار سازمان ملي بهره‌وري ايران
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در ادامه با اشاره به اينكه تاكنون دستورالعمل سنجش شاخص‌هاي بهره‌وري به 17 دستگاه اجرايي كشور و 5 سازمان و بانك مركزي ابلاغ شده، خاطرنشان كرد: دستورالعمل سنجش بهره‌وري در بنگاه‌هاي توليدي بر اساس آخرين تجارب و متدولوژي‌هاي روز دنيا نيز در ماه‌هاي اخير در سازمان تدوين شده و از طريق سايت سازمان قابل دسترسي است. 

رشد فعاليت‌هاي سازمان در حوزه بين‌المللي
نماينده جمهوري اسلامي ايران در سازمان بهره‌وري آسيايي ﴿APO) در ادامه با اشاره به رئوس فعاليت‌هاي سازمان در زمينه بين‌المللي از جمله عقد تفاهم‌نامه همكاري با مركز بهره‌وري كره‌جنوبي و ارتقاي تعاملات با كشور تايوان به‌منظور بهره‌گيري از تجارب آنها در حوزه بهره‌وري، تصريح كرد: در سال 2013 ميلادي، 1580 نفر روز، در سال 2014 ميلادي، 1834 نفر روز، در سال 2015 ميلادي، 2188 نفر روز و همچنين در سال 2017، 2966 نفر روز از دوره‌هاي سازمان بهره‌وري آسيايي بهره‌مند شده‌اند كه روند رو به‌رشد آن قابل توجه است.
وي با بيان اين كه فروردين‌ماه جاري، پنجاه و نهمين نشست شوراي حكام سازمان بهره‌وري آسيايي به عنوان عالي‌رتبه‌ترين نهاد تصميم‌گيري اين سازمان در تهران برگزار شد، گفت: تا پايان سال 1396، علاوه بر برگزاري كنفرانس بين‌المللي در زمينه هزينه‌يابي جريان مواد (MFCA) در كشورمان، 5 دوره ميزباني آموزشي بين‌المللي و 5 دوره آموزشي با بهره‌گيري از سامانه ويدئوكنفرانس نيز برگزار خواهد شد.

ارتقاي اقدامات در زمينه ترويج فرهنگ بهره‌وري
دكتر رويا طباطبايي يزدي در ادامه ارائه گزارش خود از اقدامات سازمان ملي بهره‌وري ايران در ماه‌هاي اخير گفت: سومين مسابقه نقاشي كودكان و نوجوانان با موضوع «بهره‌وري آب» در حال انجام است.
به گفته وي، همچنين سازمان ملي بهره‌وري ايران درصدد طراحي شخصيت (كاراكتر) بهره‌وري است تا در برنامه‌هاي فرهنگي و ترويجي مورد بهره‌برداري قرار گيرد، به‌علاوه تهيه بروشور آموزشي براي كودكان در زمينه بهره‌وري در دستور كار اين سازمان قرار گرفته است.

تدوين آئين‌نامه اجرايي ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه تسريع مي‌شود
در ادامه اين جلسه، ابتدا ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه كه به مقوله بهره‌وري اختصاص دارد، به تفصيل، تشريح و تدقيق شد. بر اين اساس، ضمن بررسي دو بند اين ماده و تبصره ذيل بند «الف» آن، چگونگي اجراي اين ماده از جمله تدوين آئين‌نامه اجرايي آن مورد بررسي قرار گرفت و حاضران به‌بيان ديدگاه‌ها و نظرات خود در اين زمينه پرداختند.
همچنين با توجه به تاكيد و دستور جناب آقاي جمشيد انصاري، معاون محترم رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، مقرر شد تا تدوين آئين‌نامه اجرايي ماده 5 برنامه ششم توسعه تسريع شود تا پس از طي فرآيند قانوني، براي هيات محترم دولت ارسال شود.
لازم به ذكر است كه بر اساس بند «الف» اين ماده قانوني، دستگاه‌هاي اجرائي و نيروهاي مسلح مكلفند براي محور قراردادن رشد بهره‌وري در اقتصاد، ضمن اجرائي نمودن چرخه مديريت بهره‌وري در مجموعه خود، تمهيدات لازم را براي عملياتي نمودن اين چرخه در واحدهاي تحت توليت خود با هماهنگي سازمان ملي بهره وري ايران فراهم نموده و گزارش سالانه آن را به سازمان ملي بهره‌وري ايران ارائه نمايند. دستگاه‌هاي اجرائي مكلفند در شش ماه نخست اجراي قانون برنامه، برنامه‌هاي عملياتي خود براي ارتقاي بهره‌وري از طريق تسهيل و تشويق فعاليت‌هاي غيردولتي در حوزه‌هاي مربوطه را به تأييد سازمان ملي بهره‌وري رسانده و اين سازمان نيز حداكثر ظرف مدت يكسال مجموعه اقدامات مذكور را به تصويب هيأت وزيران برساند. در تبصره ذيل اين بند آمده است كه اين حكم در خصوص نيروهاي مسلح با إذن فرمانده كل قوا از طريق ستاد كل نيروهاي مسلح اجراء مي‌شود.
بر اساس بند «ب» نيز، در راستاي ارتقاي شاخص بهره‌وري، دولت مكلف است نسبت به اندازه‌گيري كارايي و بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرائي و واحدهاي عملياتي در هر سال اجراي قانون برنامه اقدام و گزارش آن‌را به مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايد.
شايان ذكر است در اين جلسه متوليان بهره وري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت نفت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت ورزش و جوانان، وزارت كشور، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نيرو، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، نهاد رياست جمهوري، سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، سازمان انرژي اتمي ايران و سازمان حفاظت محيط زيست و همچنين نمايندگان سازمان‌هاي مردم نهاد فعال در حوزه اقتصاد و بهره‌وري شامل اتاق تعاون ايران و انجمن توسعه بهره‌وري ايران حضور داشتند.

فايل‌هاي مرتبط:
گزارش اجمالي اهم اقدامات و دستاوردهاي سازمان ملي بهره وري ايران
 
آدرس صفحه:http://nipo.gov.ir/Portal/View/Print.aspx?PageId=da50fd92-65cb-4aba-923b-53ae0ffa7ff8&WebpartId=c821dd26-ccd3-4d1a-afa1-ca5fb4c258f7&ObjectId=1feafeb1-452b-45b3-8b25-8ec4f74a3fd0

Powered by Tetis PORTAL