English | فارسي
مطالب جديد
1396/9/14 11:7:1
مراسم توديع و معارفه رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران برگزار شد
 

مراسم توديع سركار خانم رويا طباطبايي يزدي و معارفه جناب آقاي علي اكبر اولياء، رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با حضور جناب آقاي جمشيد انصاري، معاون محترم رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، جناب آقاي محسن حاجي ميرزايي، دبير محترم هيات دولت  و جمعي از معاونان، مديران و كارشناسان سازمان‌ اداري و استخدامي كشور و سازمان ملي‌ بهره‌وري ايران، عصر روز دوشنبه – 13 آذرماه 1396 ـ در سالن اجتماعات سازمان ملي بهره‌وري ايران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، جناب آقاي جمشيد انصاري، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در اين مراسم ضمن قدرداني از تلاش‌هاي شايسته سركار خانم رويا طباطبايي يزدي طي دوره چهار ساله رياست خود بر سازمان ملي بهره‌وري ايران، گفت: همان‌طور كه در گزارش اجمالي خود ايشان نيز ارائه شد، سازمان ملي بهره‌وري ايران از شرايطي كه چندان مورد عنايت و توجه نظام برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري كشور نبود، با اهتمام و تلاش‌هاي ايشان، همچنين با همكاري صميمانه و بي‌شائبه همكاران و مديران سازمان ملي بهره‌وري ايران و البته حمايتي كه مجموعه دولت كه از اين سازمان داشته، امروزه به جايگاهي رسيده كه در مقايسه با آن جايگاهي كه 4 سال قبل بود، تفاوت‌هاي محسوسي به‌لحاظ توانايي‌هاي نيروي انساني، حيطه‌هاي عملكردي سازمان ملي بهره‌وري ايران و برنامه‌هايي كه اين سازمان به‌آن ورود پيدا كرده، را داراست.
وي افزود: امروزه سازمان ملي بهره‌وري ايران، شناخته شده‌تر در سطح ملي براي دستگاه‌هاي اجرايي و بنگاه‌هاي اقتصادي است و طبعا توقعات بيشتري هم از اين سازمان در ايفاي نقش موثرتر در برنامه‌هاي توسعه و برنامه‌هاي اقتصادي كشور وجود دارد.
معاون رئيس جمهور با بيان اين‌كه تلاش‌هاي شخص سركار خانم دكتر طباطبايي يزدي در توفيقاتي كه در اين سازمان حاصل شده، بسيار موثر بوده، ادامه داد: همين‌طور انجام برنامه‌هاي زيربنايي كه براي شروع فعاليت اساسي سازمان صورت گرفته و هم توان كارشناسي، علاقه مندي و دانش ايشان در اين حوزه، به اين توفيقات كمك كرده، همچنين همكاري و همراهي كاركنان خدوم و تلاش‌گر و مديران سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز بسيار موثر بوده است.
وي خاطرنشان كرد: البته اقتضاي كار دستگاه‌هاي اجرايي اين است كه هميشه بتوان يك گردش نيروي انساني به‌ويژه در مديريت ارشد سازمان‌ها داشته باشيم، هر كسي كه مسئوليتي را عهده‌دار مي‌شود، فكر، ايده‌ و برنامه‌اي دارد كه تلاش مي‌كند آن را اجرايي و عملياتي كند و طبعا با گذشت زمان ايده‌هاي جديدتر، فكرهاي نوتر و همين‌طور انرژي بيشتري براي تلاش و فعاليت به‌خاطر نوبودن محيط خواهد داشت كه بر اين اساس بتوانيم شاهد ارتقاي جايگاه و فعاليت‌هاي سازمان‌ها باشيم.
رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور به تجارب ارزنده جناب آقاي اولياء در زمينه بهره‌وري اشاره كرد و درباره دلايل انتخاب وي به رياست محترم سازمان ملي بهره‌وري ايران تصريح كرد: ايشان علاوه بر اين كه از مجموعه سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان اداري و استخدامي كشور يا همان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي سابق هستند، دوره‌اي نيز در سازمان ملي بهره‌وري ايران به‌عنوان معاون اين سازمان همكاري داشته‌اند، لذا ايشان از پيشينه سازمان و فعاليت‌هاي آن و تحولاتي كه در سازمان ملي بهره‌وري ايران اتفاق افتاده بوده، شناخت دارند. حتي در دوره‌اي كه در اين سازمان نبودند، مدتي در انجمن ملي بهره‌وري كشور به‌عنوان مديرعامل اين انجمن فعاليت مي‌كرده‌اند كه جمعي از مديران علاقه‌مند به‌بهره‌وري كشور به‌عنوان يك NGO تشكيل داده‌‌اند، يعني جناب آقاي اولياء هم در بخش دولتي و هم در بخش غيردولتي و در جمع فعالان و علاقه‌مندان بهره‌وري حضور داشته‌اند.
وي خاطرنشان كرد: در مجلس هشتم نيز كه در حال تدوين برنامه پنجم بود، ايشان به‌عنوان نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي حضور داشتند و  احكام و مواد قانوني كه درباره بهره‌وري در قانون برنامه پنجم توسعه گنجانده شد، با پيگيري ايشان صورت گرفت. همچنين شناخت آقاي اولياء از موضوع و مفهومي كه اين سازمان به‌آن مي‌پردازد و تجارب اجرايي ايشان به‌عنوان استاندار و مدير مسئول در بخش برنامه‌ريزي و توسعه بر كسي پوشيده نيست.

جايگاه ويژه بهره‌وري در برنامه ششم توسعه
معاون رئيس جمهور خاطرنشان كرد: يك سوم رشد اقتصادي كشور بايد از رشد ارتقاي بهره‌وري كشور محقق شود، به ويژه در برنامه ششم توسعه نيز به موضوع ارتقاي بهره‌وري به‌ويژه استقرار چرخه مديريت بهره‌وري در دستگاه‌هاي اجرايي و اندازه‌گيري شاخص‌هاي بهره‌وري تاكيد شده است. 
وي ادامه داد: همچنين بر اساس قانون برنامه ششم توسعه بايد بررسي كرد كه چه فعاليت‌هايي در زمينه ارتقاي بهره‌وري صورت گرفته است، بنابراين كار فراتر از عرصه محض اقتصاد در برنامه ششم مطرح است و شناخت از دستگاه‌هاي اجرايي و محيط نظام اداري كشور نيز لازم دارد كه خوشبختانه جناب آقاي اولياء، در طول يكسال گذشته به‌عنوان معاون سرمايه انساني سازمان اداري و استخدامي كشور اين فرصت را يافتند كه اطلاعات خود را از نظام اداري به‌ويژه مقوله مهمي چون نيروي انساني تكميل كنند.

آينده درخشان در انتظار بهره‌وري كشور
رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در ادامه تصريح كرد: به دو دليل بسيار اميدوارم كه دوره جديد فعاليت سازمان ملي بهره‌وري ايران با حضور جناب آقاي اولياء، دوره درخشان و قابل قبولي در تاريخ فعاليت اين سازمان باشد؛ اولين دليل نياز كشور به پرداختن به موضوع بهره‌وري و ضرورت تقويت اين مفهوم در اداره اين كشور است.
وي ادامه داد: وضعيت نظام اداري، كمبود منابع و مشكلات متعددي كه در تامين هزينه‌هاي كشور بروز كرده است، همه ما را به‌اين نقطه رسانده كه پرداختن به بهره‌وري راهكاري جدي براي برون رفت از شرايط دشوار كنوني است و در واقع اين موضوع، صرف نظر از اينكه به درك ضرورت مديران تبديل شده، به يك مطالبه در بالاترين سطح مديريت كشور بدل شده و خود اين احساس ضرورت و مطالبه كمك مي‌كند كه اين سازمان بتواند برنامه‌هاي خود را آسان‌تر نسبت به دوره‌اي كه نسبت به مقوله بهره‌وري مقاومت وجود داشت، پيش ببرد.
جمشيد انصاري در ادامه گفت: نكته مورد دوم در اين زمينه روحيات، علاقه‌مندي و تجارب خود آقاي اولياء است كه از معدود مديران كشور هستند كه ضمن اينكه به مفهوم بهره‌وري در نظام اداري و اجرايي كشور باور دارند، از تجارب عملي در اين زمينه برخوردارند و قطعا مي‌توانند كار را با مديريت خود، بهتر پيش ببرند.
وي ضمن آرزوي موفقيت براي رئيس جديد سازمان ملي بهره‌وري ايران، اظهار اميدواري كرد كه با همكاري همه كاركنان، سازمان ملي بهره‌وري ايران بتواند آن نقشي را كه در فضاي ملي و به‌ويژه حوزه اقتصادي و اداري انتظار مي‌رود، ايفا كند و حاصل اين فعاليت‌ها آن باشد كه بهره‌وري به‌عنوان يك اصل در همه فعاليت‌هاي كشور جا بيافتد و با جاري و ساري كردن اين مفهوم در نظام اجرايي و اقتصادي كشور، بهره لازم را از مقوله بهره‌وري در جهت كاستن از هزينه‌هاي ملي و همچنين رشد و توسعه مطلوب اقتصادي به دست آوريم.
در اين مراسم، همچنين محسن حاج ميرزايي، دبير هيات دولت و رئيس اسبق سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز با اشاره به اينكه با توجه به مسئوليت خود و همچنين فعاليت در انجمن بهره‌وري ايران شاهد فعاليت‌هاي اين سازمان طي اين سال‌ها بوده‌ام، گفت: دوره خدمت سركار خانم طباطبايي يزدي در سازمان ملي بهره‌وري ايران دوره درخشاني است و فاصله كنوني با زماني كه ايشان مسئوليت خود را چهار سال پيش در اين سازمان آغاز كردند، قابل توجه است. 
وي حضور آقاي اولياء در اين مسند را بسيار مثبت ارزيابي كرده و اظهار اميدواري كرد كه دوره مديريت آقاي مهندس اولياء در سازمان ملي بهره‌وري ايران، استمرار توفيقات سركار خانم دكتر طباطبايي باشد.

بدون داشتن نگاه بهره‌وري، چشم‌انداز روشن در اداره كشور وجود ندارد
در ادامه اين مراسم، علي اكبر اولياء، رئيس جديد سازمان ملي بهره‌وري ايران با اشاره به پيشينه و ماموريت‌هاي اين سازمان گفت: سازمان ملي بهره‌وري ايران بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، ارتقا سطح سازمان پيدا كرد، به‌علاوه با وجود ماموريت قانوني بسيار جدي‌تر در برنامه‌هاي توسعه يعني ضرورت تحقق يك سوم رشد اقتصادي از طريق بهره‌وري و با ظرفيت‌سازي كه در اين سال‌ها شكل گرفته انتظار مي‌رود كه اين سازمان ماموريت و مسئوليتي را كه بر دوش دارد، به نتيجه برساند تا انتظاراتي كه مجموعه نظام از سازمان ملي بهره‌وري ايران دارد، محقق شود.
وي در ادامه با بيان اينكه موارد متعددي از سياست‌هاي كلي نظام معطوف به امر بهره‌وري و تحقق آن است، تصريح كرد: امروزه بدون داشتن نگاه بهره‌وري، چشم‌انداز روشني در اداره كشور وجود ندارد. در حالي كه با محدوديت منابع مواجهيم، حتما بايد با رويكرد بهره‌وري و با استفاده بهينه از ظرفيت‌ها و منابع محدودي كه در اختيار داريم، شرايطي بهتري را براي كشور و اداره آن فراهم كنيم. 

تحقق بهره‌وري در كشور؛ نيازمند همكاري همه بخش‌ها
اولياء با اظهار اميدواري نسبت به اينكه سازمان ملي بهره‌وري ايران بتواند نقش شتاب‌دهندگي و ترغيب‌كننده بقيه سيستم‌ها را داشته باشد، تصريح كرد: اين موضوع كه اين سازمان نيز به عنوان زيرمجموعه سازمان اداري و استخدامي كشور قرار گرفته است، پيام روشني دارد كه اگر اين سازمان در حوزه امور اداري كشور قرار گرفته، بايد نگاه ويژه‌اي به‌بهره‌وري در نظام اداري كشور داشته و بتواند تاثيرگذاري بيشتر، مستقيم‌تر و موثرتري را در كمك و تجهيز ساير دستگاه‌هاي دولتي در ارتباط با بهره‌وري داشته باشد. همچنين تعامل بيشتري نيز با اين دستگاه‌ها داشته باشد تا بهره‌وري كه از قبل دستگاه‌ها و فعاليت‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي كشور مدنظر است، بيشتر محقق شود.
وي با بيان اينكه در اين راه نياز است تا رابطه تنگاتنگي هم با سازمان برنامه و بودجه كشور داشته باشيم، خاطرنشان كرد: اين تعامل و همكاري و ارتباط نزديك با اين سازمان كمك خواهد كرد تا امر بهره‌وري بهتر محقق شود و با ارتباط گسترده‌اي با دستگاه‌هاي دولتي بتوانيم گام‌هاي موثري در حوزه بهره‌وري برداريم.

پيوستن به «نهضت جهاني» بهره‌وري
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با اشاره به همكاري‌هاي فيمابين سازمان ملي بهره‌وري ايران و سازمان بهره‌وري آسيايي (APO) گفت: اين ارتباط و تعامل سرمايه بزرگي براي كشور به‌شمار مي‌آيد كه خوشبختانه در حال حاضر در سطح بالايي است. ما نياز داريم كه تجربه و شناخت جهاني از حوزه بهره‌وري را دريافت كرده، يافته‌هاي خود را به‌آنها عرضه كرده و از يافته‌هاي آنها بهره بگيريم و در نهضت بهره‌وري كه در حال حاضر، يك نهضت جهاني است، ما بتوانيم در حد خود ايفاي نقش كنيم.
وي تصريح كرد: قطعا از ايران اسلامي انتظار مي‌رود كه در حوزه بهره‌وري حرف‌هاي بيشتري براي گفتن داشته باشد كه اين مستلزم برنامه‌ريزي دقيق در داخل سازمان ملي بهره‌وري ايران با هدايت سازمان اداري و استخدامي كشور و همكاري و استفاده از ظرفيت‌هاي بيرون سازمان از جمله انديشمندان و تشكل‌هايي است كه مي‌توانيم از كمك آنها استفاده كنيم. 

ضرورت ايجاد شبكه فعال و ترويج فرهنگ بهره‌وري
علي اكبر اولياء در ادامه سخنان خود نيز اظهار اميدواري كرد كه در يك شبكه شبكه فعال و متعامل بهره‌وري در سطح ملي بتوان اقدامات شايسته‌اي كه از جمهوري اسلامي انتظار مي‌رود، ثبت كرده تا شرايط كشور، شرايط بهتري بوده و مردم اداره بهتري از كشور، رفاه، امنيت و توسعه بيشتري را شاهد باشند.
وي در پايان بر مباحث و فعاليت‌هاي فرهنگي در راستاي ارتقاي بهره‌وري تاكيد كرد و گفت: لازم است مفاهيم بهره‌وري را در سطح گسترده‌اي در جامعه گسترش داده و نشر دهيم. چرا كه اگر شاهد رشد منفي بهره‌وري بوده‌ايم، به اين دليل است كه ما بسياري از مفاهيم بهره‌وري را باور نكرده‌ايم. 
در ابتداي اين مراسم، رويا طباطبايي يزدي، رئيس سابق سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز به ارائه گزارش كوتاهي از فعاليت‌هاي چهارساله اين سازمان پرداخت و گفت: تدوين برنامه جامع بهره‌وري كشور، ارتقاي فعاليت‌هاي بين‌المللي سازمان در همكاري با سازمان بهره‌وري آسيايي (APO)، گسترش تعاملات فيمابين سازمان ملي بهره‌وري ايران، دستگاه‌هاي اجرايي كشور و بنگاه‌هاي اقتصادي و گسترش فعاليت‌هاي آموزشي و ترويجي سازمان بخشي از فعاليت‌هاي سازمان طي اين چهار سال است، علاوه بر اين، در اين چهار سال تلاش شد با بهره‌‌گيري از نيروهاي تحصيلكرده و دانشگاهي، توان نيروي انساني اين سازمان تقويت شود.
شايان ذكر است در اين مراسم، حكم رياست سازمان ملي بهره‌وري ايران به جناب آقاي علي اكبر اولياء از سوي جناب آقاي انصاري، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تقديم شد. همچنين معاون رئيس جمهور تقديرنامه‌اي را نيز به پاس تلاش‌هاي سركار خانم دكتر رويا طباطبايي يزدي، به وي تقديم كرد. همچنين همكاران سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز به رسم يادبود، لوح تقدير و يك تابلو منقش به‌هنرهاي ايراني و اسلامي به طباطبايي يزدي، رئيس سابق سازمان ملي بهره‌وري ايران تقديم كردند.

لينك مرتبط:
حكم انتصاب جناب آقاي علي اكبر اولياء به سمت رئيس سازمان ملي بهره وري ايران


 
Powered by Tetis PORTAL