English | فارسي
اخبار
1397/3/3 8:42:29
تاكيد رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در دو گفت‌وگوي زنده راديويي به مناسبت روز «بهره‌وري و بهينه‌سازي مصرف»: بهره‌وري بايد به يك مطالبه عمومي و ملي بدل شود
 

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در دو گفت‌وگوي زنده راديويي با «راديو گفت‌وگو» و «راديو اقتصاد» به‌مناسبت روز «بهره‌وري و بهينه‌سازي» بر ضرورت ايجاد گفتمان و عزم همگاني در زمينه بهره‌وري تاكيد كرد و گفت: بهره‌وري بايد به يك مطالبه عمومي و ملي بدل شود.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، علي اكبر اولياء در گفت‌وگو با شبكه راديويي «گفت‌وگو» افزود: يكي از بحث‌هاي لاينفك برنامه‌ريزي و توسعه، موضوع بهره‌وري است و در سه برنامه توسعه گذشته نيز توجه نسبتا پررنگي به بهره‌وري شده و پيش‌بيني شده بود كه 30 درصد از رشد اقتصادي از محل ارتقاي بهره‌وري حاصل شود، ولي واقعيت اين است كه تاكنون توفيق زيادي نداشته‌ايم. لذا لازم است كه برنامه‌ها را بازنگري كرده و عدم تحقق اين موضوع آسيب‌شناسي شود تا در اجراي قانون برنامه ششم توسعه، گفتمان و عزم همگاني در زمينه بهره‌وري ايجاد شده و بهره‌وري به يك مطالبه عمومي و ملي بدل شود و سازمان ملي بهره‌وري ايران اين موضوع را در دستور كار خود قرار داده است.
وي افزود: در حال حاضر كشور در شرايط خاصي است و لازم است تا يك برنامه جدي براي استفاده بهتر و بيشتر از امكانات وجود داشته باشد تا توليد ملي و كالاي داخلي تقويت شده و همه اينها با ابزارهاي بهره‌وري محقق مي‌شود. 

بهره‌وري يعني جلوگيري از اتلاف و ضايعات 
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با بيان اينكه هر جا اتلافي وجود دارد، بهره‌وري مي‌تواند با بهره‌گيري از فكر و انديشه جوانان و متخصصان به‌منظور رفع آنها اثرگذار باشد، تصريح كرد: اگر در فرآيندهاي اداري معطلي وجود دارد يا اينكه در فرآيندهاي توليد ناهماهنگي‌هاي موجود است، بايد همه آنها از طريق بهره‌وري برطرف شود.
وي در ادامه به ذكر مثال هاي ساده از زندگي روزمره پرداخت و تصريح كرد: متاسفانه شاهديم كه بخشي از مواد غذايي كشور دور ريخته مي‌شود يا برخي محصولات كشاورزي به‌دليل كمبود برخي امكانات امكان فروش پيدا نمي‌كنند، بنابراين بايد به فكر بهره‌وري بيشتر در اين زمينه‌ها بود تا شاهد كاهش اتلاف‌ها و ضايعات در كشور باشيم.

ضروت فعال‌تر شدن همه كميته‌هاي بهره‌وري دستگاه‌ها
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در ادامه با اشاره به ضرورت فعاليت گسترده‌تر كميته‌هاي بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرايي از اين كميته‌هاي درخواست كرد تا تسلط كاملي به بهره‌وري و ابزارهاي بهره‌وري داشته باشند و افزود: انتظار مي‌رود بهره‌وري در دستورالعمل‌ها و روش‌هاي كاري آنها نيز لحاظ شده و به اين موضوع بپردازند كه چگونه فضاي كسب‌وكار را براي توليد، خدمات و كشاورزي تسهيل كنند تا ارزش افزوده كشاورزان و صنعتگران ما روز به روز بيشتر شده و وضعيت اقتصادي كشور در شرايط با ثباتي قرار گيرد.
وي با بيان اين كه سازمان ملي بهره‌وري ايران در نظر دارد خدمات مشاوره‌اي خود را در زمينه بهره‌وري ارتقا دهد، از همه دستگاه‌ها خواست تا خود نيز به صورت جدي به اين عرصه وارد شده چرا كه با توجه به گستردگي موضوعات امكان ورود تخصصي به هر يك از موضوعات از سوي اين سازمان در حال حاضر ميسر نيست، هر چند سازمان ملي بهره‌وري ايران با بهره‌گيري از تجارب بين‌المللي نسبت به معرفي و ارائه آموزش‌ها، دستورالعمل‌ها و توليد محتوا به صورت كلي مبادرت مي‌كند.

لزوم اشاعه گفتمان بهره‌وري در دولت و ملت
علي اكبر اولياء خاطرنشان كرد كه كميته‌هاي بهره‌وري هنوز نتوانسته‌اند بهره‌وري را در همه ابعاد در حوزه كاري خود تبيين كنند و نتوانسته‌اند آن را به همه سطوح سازماني خود تسري دهند تا بتوانند در اين زمينه هدفگذاري كاملتر داشته و روش‌هاي خود را اصلاح كنند تا شاهد رشد و ارتقاي بهره‌وري باشيم.
وي در پايان گفت‌وگو با راديو گفت‌وگو به‌مناسبت «روز بهره‌وري و بهينه‌سازي مصرف» با بيان اينكه كشور نيازمند يك بهبود مستمر در همه حوزه هاست، بار ديگر بر ضرورت ايجاد گفتمان بهره‌وري تاكيد كرد و افزود: بهبود مستمر امكان پذير نيست مگر اينكه هم در دستگاه‌هاي دولتي و هم در سطح جامعه گفتمان بهره‌وري فراگير شود كه صداوسيما هم مي‌تواند نقش پررنگي در اين زمينه باشد.

بهره‌وري و آموزه‌هاي ديني
بر اساس اين گزارش، رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در گفت‌وگوي زنده راديويي با راديو اقتصاد نيز ضمن قدرداني از توجه صداوسيماي جمهوري اسلامي به‌موضوع بهره‌وري، بهره‌وري را از آموزه‌هاي ديني برشمرد و گفت: در احاديث و روايات نيز آمده است كه بزرگان ديني ما فرموده‌اند كه كسي ما از نيست اگر هر روز خود را محاسبه نكند و بهبود ندهد.
وي اضافه كرد: حركت بهره‌وري از حدود نيم قرن پيش در آسيا به‌واسطه ژاپني‌ها ايجاد شده و بعدتر كره‌اي ها و مالزيايي‌ها به نهضت بهره‌وري پيوستند. از سوي ديگر اروپايي‌ها و آمريكايي‌ها نيز در اين راه گام‌هاي اساسي برداشته‌اند. اين حركت براي دستيابي و استفاده بيشتر و بهتر از ظرفيت‌هاي در اختيار و رقابتي‌تر شدن كالاها و خدمات شكل گرفت و دستاوردهاي قابل توجهي داشته‌اند و برخي از آنها حتي تا 50 درصد از رشد اقتصادي خود را از ارتقاي بهره‌وري حاصل كرده‌اند، با اين وجود كه آنها محدوديت منابع هم نداشته‌اند.

بهره‌وري راهي براي جبران محدوديت‌هاي منابع
علي اكبر اولياء در ادامه تصريح كرد: اين در صورتي است كه ما در كشورمان با وجود داشتن محدوديت‌ها در منابع آن طور كه بايد و شايد به بهره‌وري توجه نكرده‌ايم، عليرغم اينكه در برنامه‌هاي سوم، چهارم و پنجم توسعه و همچنين برنامه ششم به بهره‌وري توجه شده و پيش‌بيني شده بود كه سي درصد رشد اقتصادي بايد از بهره‌وري تامين شود. 
وي با بيان اينكه در برنامه ششم توسعه هم به صورت كمي و به صورت كيفي ارتقاي بهره‌وري مدنظر قرار گرفته است، اظهار اميدواري كرد كه طي اجراي اين برنامه، بهره‌وري و نقش آن را در رشد و توسعه اقتصادي بهتر شناخته شود و بتوانيم از ابزارهاي ارتقاي بهره‌وري كه دنيا به‌واسطه آنها توانسته در مسير توسعه گام بردارد، بهتر استفاده كنيم.

شبكه فراگير بهره‌وري در دستور كار سازمان ملي بهره‌وري ايران
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با اشاره به عضويت در سازمان بهره‌وري آسيايي (APO) ابراز اميدواري كرد با بهره‌گيري از اين ظرفيت و شبكه فعالي كه در آن متخصصان 20 كشور آسيايي از جمله ژاپن، كره جنوبي و هند حضور دارند و همچنين دانشي كه در كشور موجود است، تاثيرگذاري و اثربخشي بيشتري را در حوزه ارتقاي بهره‌وري كشور شاهد باشيم.
وي با اشاره به اينكه كشور ظرفيت‌هاي خالي بسياري در حوزه‌هاي مختلف كشاورزي، صنعت و خدمات وجود دارد، تاكيد كرد كه بجاست با يك برنامه منسجم در مجموعه دولت و مجموعه دستگاه‌هاي حكومتي و با بهره‌گيري از كمك رسانه‌ها بتوانيم در جهت بهبود مستمر گام برداريم كه در نتيجه كشاورزان و صنعتگران و همه ايران درآمد و رفاه بيشتري داشته باشند.  

 

1464 : تعداد بازديد
 
Powered by Tetis PORTAL