اخبار
1396/12/16 13:5:17
ماندن در صحنه رقابت‌هاي بين‌المللي تنها با كاهش قيمت تمام شده و بهبود كيفيت محصولات و خدمات امكان پذير است
 
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در پنجمين همايش جايزه بهره‌وري ايميدرو ضمن تشريح نقش جوايز بهره‌وري در رقابت‌پذيري و توسعه كشور گفت: تحقق اهداف بهره‌وري در اقتصاد بايد جدي گرفته شود و اگر اراده‌اي در اين زمينه وجود دارد، رقابت‌پذير كردن توليدات معدني بايد مدنظر باشد.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، علي اكبر اولياء در اين همايش كه روز دوشنبه – 14 اسفندماه 1396 – در سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران برگزار شد، با بيان اينكه همه بايد تلاش كنند تا مشكلات موجود كشور برطرف شود، تصريح كرد:  قطعا با ظرفيت‌هاي فكري و سرمايه انساني كه در هر بخشي وجود دارد، اين توان و قابليت وجود خواهد داشت كه كشور به نحو احسن اداره شود، هرچند كه ما با مشكلاتي مثل جنگ تحميلي و تحريم‌هاي ظالمانه مواجه بوده‌ايم، اما ظرفيت‌هاي بسيار زيادي نيز در كشور وجود دارد و بنده اطمينان دارم كه مي‌توانيم به خوبي در هر حوزه‌اي كه هستيم، وظايفمان را به‌درستي انجام دهيم.
وي در ادامه گفت: ما با رقابتي بسيار سنگين و به‌تعبيري بسيار بي‌رحمانه‌اي در حوزه‌هاي توليد مواجه هستيم و تقريبا در تمام دنيا اكثر شركت‌ها با تمام توان و دانش خود تلاش مي‌كنند تا هزينه توليد را با ارتقاي بهره‌وري كاهش و كيفيت محصولات‌شان را افزايش دهند. 

لزوم اصلاح نظام توليد، كيفيت و قيمت تمام شده

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با اشاره به برخي برندهاي جهاني كه امروز از صحنه توليد و رقابت خارج شده است، خاطرنشان كرد: اگر نظام توليد، كيفيت و قيمت تمام شده ما اصلاح نشود، ما نيز امكان رقابت در جهان نخواهيم داشت.
وي با بيان اينكه در چند برنامه توسعه هدف‌گذاري شده بود كه يك سوم رشد اقصادي از محل ارتقاي بهره‌وري محقق شود، اما در عمل با اين هدف فاصله داشته‌ايم، اظهار اميدواري كرد كه با همفكري و همكاري همه بخش‌ها، 35 درصد اقتصادي رشد از ارتقاي بهره وري كه در برنامه ششم توسعه نيز مدنظر قرار گرفته، محقق شود.
به‌گفته اولياء، از اين سي و پنج درصد سهم بهره‌وري در رشد اقتصادي كه در كل بخش هاي اقتصادي مطرح شده، 8/8 درصد متعلق به بخش معدن است و از اين ميزان 4/2 درصد سهم ارتقاي بهره‌وري است.

نقش جوايز بهره‌وري در ارتقاي رقابت‌پذيري
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با اشاره به تاريخچه جوايز بهره‌وري در كشورهاي مختلف خاطرنشان كرد: صنايع ژاپن براي اينكه خود را متحول كرده و پيشرفت كنند و امكان رقابت در بازار را داشته باشند، بحث جايزه بهره‌وري را مطرح كردند. در كشور آمريكا و همچنين اروپا نيز چنين اتفاقي رخ داد. آنها احساس كردند به حركت و جهش در ارتقاي بهره‌وري نياز دارند و اين موضوع با جديت دنبال شد. ما هم در همين مقطع قرار داريم.
وي با اذعان به اين موضوع كه تا به حال اهداف تحقق بهره وري به صورت كاملا جدي پيگيري نشده، تصريح كرد: البته جاي بحث و تامل دارد كه چقدر سهم سازمان ملي بهره وري و به چه اندازه سهم مابقي نهادها بوده است.

نقش بهره‌وري در توسعه بخش معدن و صنايع معدني
علي اكبر اولياء در ادامه تاكيد كرد: اگر اراده‌اي وجود دارد كه اين رشد اقتصادي محقق شده و توليدات صنعتي و معدني كشور به حد رقابت‌پذيري با ساير واحدهاي توليدي در سطح منطقه و جهاني برسد، يكي از ابزارهاي اصلي و برگ‌هاي برنده كه سازمان ايميدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت مي‌تواند از آن بهره بگيرد، ارتقاي بهره‌وري و مبحث جايزه بهره‌وري است.
وي خاطرنشان كرد: ارتقاي بهره‌وري ابزارهاي مختلفي دارد كه جايزه هم يكي از سازوكارهاي رقابتي و انگيزشي و تربيت و رشد واحد هاست و اميدوارم اين ابزار و اهرم به خوبي به‌كار گرفته شود و ظرفيت‌سازي‌هايي كه تا به حال صورت گرفته و برنامه‌هايي كه وجود دارند، به سرانجام برسد. 
به گفته وي، يكي از حوزه‌هاي تمركز سازمان ملي بهره‌وري ايران بر روي مبحث جايزه است. بر همين اساس، اين سازمان، سازمان‌دهي و هدايت جوايز بهره‌وري را براي رسيدن به اين موضوع بر عهده دارد و قطعا از توانمندي افراد و مجموعه‌هايي كه در اين زمينه فعاليت داشته‌اند، استفاده خواهد كرد.

ضرورت بهره‌گيري از تجارب بين‌المللي 

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با بيان اينكه دانش كشور در حوزه بهره‌وري مختص به سازمان خاصي نيست، بر ضرورت بهره‌گيري از دانش و تجارب داخلي و بين‌المللي تاكيد كرد و با اشاره به عضويت كشورمان در سازمان بهره‌وري آسيايي (APO) گفت: بسياري از كشورها در اين زمينه موفق بوده‌اند و تجاربشان را به طور مستند با ما تبادل مي‌كنند كه مي‌توانيم از آنها بيشترين بهره را ببريم ضمن اينكه دوره‌هاي آموزشي متعددي نيز در حال برگزاري است.
وي خاطرنشان كرد: اروپا، كشورهايي مانند آمريكا و كشورهاي عضو سازمان بهره‌وري آسيايي از جمله كره جنوبي، سنگاپور و ژاپن با به راه انداختن جنبش و نهضتي براي ارتقاي بهره‌وري و رقابت پذيري از طريق جوايز بهره‌وري و با تمركز بر اين تكنيك توانسته اند رشدهاي درخشان و جهشي براي ارتقاي بهره‌وري داشته باشند.

اهميت به‌اشتراك‌گذاري دانش حاصله در زمينه جوايز بهره‌وري
اولياء با بيان اينكه مشخصا سنگاپور، مالزي و كره جنوبي حرف‌هاي زيادي براي گفتن در اين زمينه دارند، افزود: آنها توانسته‌اند با اين سازوكار حتي تا 50 درصد رشد اقتصادي را از طريق بهره‌وري حاصل كنند. طبعا كشوري مثل ما كه ظرفيت‌هاي مادي فراوان و ظرفيت‌هاي بالقوه انساني و مديريتي مناسبي دارد اگر در اين زمينه وارد شود، اتفاق مثبت بسيار مهمي رخ خواهد داد.
وي با بيان اينكه جايزه بهره‌وري در بخش معدن و صنايع معدني نخستين جايزه بهره‌وري است كه وارد فرآيند اعتبارسنجي جوايز بهره‌وري شده و به تاييد سازمان ملي بهره‌وري ايران نيز رسيده است، اظهار اميدواري كرد كه ايميدرو اين الگو و دانش خود را در مجموعه وزارت صنعت، معدن، تجارت و هم در ساير دستگاه‌ها به اشتراك بگذارد. البته سهم وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز در ارتقاي بهره‌وري بسيار زياد است، خصوصا در اين رابطه اصلاح قوانين و رفع موانع كندكننده نيز بايد صورت پذيرد.
 
3372 : تعداد بازديد
Powered by Tetis PORTAL