English | فارسي
اخبار
1396/3/11 11:53:16
رئيس سازمان ملي بهره وري ايران در گردهمايي «تلاشگران بهره وري» در گروه خودروسازي سايپا: رسيدن به رشد بالاي اقتصادي نيازمند رشد بهره وري پايدار است
 
رييس سازمان ملي بهره¬وري ايران در گردهمايي «تلاشگران بهره¬وري» گروه خودروسازي سايپا با تاكيد بر اينكه نبايد به رشد بهره وري به صورت مقطعي در كشور اكتفا كرد، گفت: بايد به دنبال رشد بلندمدت در كشور بود به طوري كه همان سهم ۳۵ درصدي بهره وري از رشد اقتصادي 8 درصدي كه در برنامه ششم ديده شده، محقق شود.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره وري ايران، دكتر رويا طباطبايي يزدي در اين همايش كه روز چهارشنبه – 10 خردادماه 1396-  در گروه خودروسازي سايپا برگزار شد، با اشاره به بازديد خود از دومين نمايشگاه دستاوردهاي ارتقاي بهره وري اين گروه خودروسازي گفت: خوشبختانه همكاري بسيار مناسبي بين سايپا و دانشگاه¬ها وجود دارد و در اين گروه خودروسازي به خلاقيت ها و نوآوري ها بها و اهميت داده مي شود كه اين توجه و اهميت تاثير زيادي در ارتقاي بهره وري در مجموعه سايپا خواهد داشت.
وي با بيان اين كه سايپا به عنوان يكي از بنگاه هاي پروژه اجراي چرخه مديريت بهبود بهره وري در ده بنگاه بزرگ منتخب اقتصادي از پروژه¬هاي مصوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در سال 1395  اعلام آمادگي كرده، كه مايه افتخار است همچنين ايشان درباره اجرايي شدن اين پروژه تصريح كرد: براي اينكه پروژه مورد نظر كه يكي از پروژه هاي فرماندهي اقتصاد مقاومتي است انجام شود، از سال ٩٥ زمينه اجرايي شدن آن فراهم شده و قرار است تا پايان آذر ماه امسال عملياتي شود.
به گفته وي، در اين راستا گزارش عملكرد ١٠ بنگاه منتخب مورد نظر را به ستاد فرماندهي اعلام و مراحل پيشرفت كار ارايه خواهد شد.

اهميت صنعت خودروسازي كشور 
رئيس سازمان ملي بهره وري ايران در ادامه، صنعت خودروسازي را در كشورها بسيار با اهميت دانست و گفت: خودروسازي در كشورهاي پيشرفته جزو صنايع استراتژيك محسوب شده و به همين دليل سرمايه گذاري در اين صنعت بسيار مهم است.
وي تاكيد كرد: از همين رو كشور  بايد در صنعت خودرو سرمايه گذاري زيادي انجام دهد تا بتواند اين صنعت را به سطح استانداردهاي جهاني نزديك تر كند.
وي افزود: صنعت خودروسازي به دليل پيوستگي آن با بقيه صنايع، چه صنايع بالادستي و چه صنايع ديگر از اهميت بسيار زيادي برخوردار است و مي بينيم كه كشورهاي پيشرفته دنيا هيچگاه صنعت خودروسازي را كنار نمي گذارند. حتي در بحران اقتصاد جهاني در سال 2008 ميلادي با وجود مشكلاتي كه براي صنعت خودروسازي آمريكا رخ داد، دولت هيچگاه دست از حمايت از خودروسازي برنداشت

سهم بهره وري در رشد اقتصادي كشورهاي پيشرفته
دكتر رويا طباطبايي يزدي در ادامه با تاكيد بر اين نكته كه هرچه كشورها پيشرفته تر باشد، سهم بيشتري از رشد اقتصادي را از طريق بهره وري بدست مي آورند، از ژاپن و آلمان به عنوان كشورهاي پيشرفته ياد كرد و گفت: ژاپن در ۱۵ سال منتهي به ۲۰۱۴ ميلادي يعني از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ ميلادي، ۸۶ درصد از رشد اقتصادي  خود را از رشد بهره وري كسب كرده است. در كشور آلمان نيز  در ۱۵ سال منتهي به ۲۰۱۴ ميلادي ۵۵ درصد از رشد اقتصادي آن كشور از رشد بهره وري حاصل شده است.
وي در ادامه به مقايسه كشور ايران با ديگر كشورها، در خصوص سهم  بهره وري آنها از رشد اقتصادي پرداخت و گفت: ايران در اين بازه زماني ۲۳ درصد از رشد اقتصادي را از طريق بهره وري داشته كه اين موضوع نشان دهنده فاصله زياد كشورمان با كشورهاي توسعه يافته است.
وي همچنين تصريح كرد: مهم نيست كه برخي كشورها رشد اقتصادي پايين داشته باشند، آنچه در اين راستا مهم بنظر مي رسد آين است كه  چه سهمي  از رشد اقتصادي شان از طريق بهره وري حاصل شده است.

سهم چشمگير بهره وري در رشد اقتصادي سال 1395
رئيس سازمان ملي بهره وري ايران در ادامه به آمار رشد اقتصادي در سال گذشته اشاره كرد و گفت: در سال ۱۳۹۵ سهم بهره وري از رشد اقتصادي بسيار چشمگير بوده است. البته لازم به ذكر است كه اين آمارها كه از طريق بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و مركز آمار ايران اعلام مي شد به لحاظ سال پايه با هم تفاوت داشتند به طوري كه سال پايه مركز آمار ايران  مربوط به سال ۱۳۷۶ و سال پايه بانك مركزي ۱۳۹۰ مي¬باشد.
وي ادامه داد: آمارهاي بين المللي حاكي از آن است كه كشورمان از رشد اقتصادي مناسبي در سال گذشته برخوردار بوده است. براساس محاسبات انجام شده بر مبناي آمارهاي نيروي كار از مركر آمار ايران و آمارهاي رشد كه از طريق بانك مركزي بدست آمده، سهم ۸۶ درصدي از طريق بهره وري حاصل شده كه البته اين مدت نمي تواند مبناي كلي باشد.
دكتر طباطبايي يزدي با اشاره به اين كه بهره وري بايد در بازه هاي زماني ۵ ساله، ۱۰ ساله و ۱۵ ساله مورد بررسي قرار گيرد، تاكيد كرد: بايد به دنبال رشد بلندمدت در كشور بود به طوري كه همان سهم ۳۵ درصدي بهره وري از رشد اقتصادي 8 درصدي كه در برنامه ششم ديده شده، محقق شود تا از آن طريق بتوان براي ۱۰ سال متوالي گام هاي بزرگي برداشت.

لزوم اعتبارسنجي و اعتبار دهي جوايز بهره وري
رئيس سازمان ملي بهره وري در پايان در خصوص بخشنامه ابلاغ شده از سوي معاون محترم رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در زمينه جوايز بهره وري اظهار داشت: جوايز بهره وري، علاوه بر اعتبارسنجي، بايد اعتباردهي شوند و در صورتي كه اين كار صورت نپذيرد وجاهت كافي را نخواهند داشت.
به گفته وي، در حال حاضر اعتباردهي جايزه بهره وري صنايع و معادن ايران(ايميدرو)، جايزه ملي تعالي سازمان، جوايز صنعت پتروشيمي، جايزه ملي مديريت مالي ايران و جايزه ملي مديريت پروژه صورت گرفته اما ساير جوايزي كه با عناوين بهره‌وري/ تعالي يا عناويني كه اين عبارات را به ذهن متبادر مي كند به‌ همراه عبارات «ايران» يا «كشور» يا «ملي» ملزم به كسب مجوز اعتباردهي از سوي اين سازمان هستند.

كاهش هزينه هاي سايپا با بهره وري
در ادامه اين مراسم، قائم مقام معاونت اداري و توسعه منابع انساني نيز در خصوص برگزاري اين نمايشگاه توضيحاتي را ارايه كرد و افزود: در اين نمايشگاه كه جديدترين دستاوردهاي سايپا در زمينه بهره وري به نمايش گذاشته شد، شاهد نوآوري و فناوري هايي بوديم كه اين موضوع نشانگر تلاش هاي همكاران براي ارتقاي بهره وري در يك محيط صنعتي است.
مهندس محمود مهدي با اشاره به مشاركت سايپا در جشنواره هاي ملي بهره وري در سه سال پياپي، به اقدامات و فعاليت هاي كميته بهره وري گروه خودروسازي سايپا نيز اشاره كرد و گفت: در دو سال گذشته سايپا براي نخستين بار يكصد و چهار ميليارد تومان كاهش هزينه در توليد داشته كه تمام حوزه هاي مختلف در اين كار سهيم بوده اند.
وي ادامه داد: همچنين ۵۴ كميته بهره وري در سطح شركت با ۲۷۴ تيم بحث بهره وري و كاهش هزينه را دنبال مي كنند به نوعي مديريت هزينه مي كنند.
قائم مقام معاونت اداري و توسعه منابع انساني فراخوان ايده ها را اقدام جديد سايپا دانست و اعلام كرد: در اين فراخوان ۷۵۵ ايده را امسال جمع آوري كرده كه در اين مراسم از برخي از آنها نيز تقدير مي شود.

اهميت محيط زيست و بهره وري در كشور
براساس اين گزارش، در ادامه رئيس هيئت مديره گروه خودروسازي سايپا ضمن قدرداني از تلاش هاي سازمان ملي بهره وري ايران بابت همراهي و همچنين كاركنان و مديران گروه سايپا در اعتلاي نام سايپا، گفت: چند مقوله است كه در كشور بايد به آنها اهميت قايل شويم و در جهت توسعه آنها بيشتر تلاش كنيم. يكي از اين مسايل مهم، محيط زيست است كه در اين زمينه، سايپا پيشتاز است.
وي افزود: يكي ديگر از مسايلي كه در كشور اهميت دارد، ارتقاي بهره وري است و آنچه كه مهم است آن كه ما به عنوان يك بنگاه اقتصادي بايد همه تلاش مان را در جهت ارتقاي بهره وري بكار بنديم تا شاخص بهره وري كشور ارتقا يابد.
سيدمحمدعلي سيدابريشمي تصريح كرد: اكنون كه رشد اقتصادي مثبت است بايد در جهت استفاده از ظرفيت هاي كشور اقدام كنيم. از ظرفيت هاي موجود مي توان به ظرفيت انرژي، آب، سرمايه مالي و نيروي انساني، امكانات و تداركات اشاره كرد كه در همه بخش ها خوشبختانه صرفه جويي هاي بسيار مناسبي در سايپا حاصل شده است.
وي با بيان اينكه با تدبير مديران ارشد گروه، سايپا توانست مشكلات مالي خود را برطرف كند، اظهار اميدواري كرد كه اين گروه خودروسازي بتواند سود عملياتي مناسب داشته باشد، همان طور كه روند فعلي نشان دهنده آن است كه سايپا مسيرش را درست انتخاب كرده است..
گفتني است در همايش تلاشگران بهره وري گروه خودروسازي سايپا از طرح ها، كاركنان و گروه هاي خلاق و نوآور در سطح گروه خودروسازي سايپا با حضور رئيس سازمان ملي بهره وري ايران، رئيس هيئت مديره گروه سايپا و قائم مقام معاونت اداري و توسعه منابع انساني سايپا تجليل شد.
 
 
Powered by Tetis PORTAL