English | فارسي
اخبار
1396/7/25 22:39:13
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در دومين كنفرانس مديريت منابع انساني تشريح كرد: عوامل تاثيرگذار بر مديريت منابع انساني و بهره‌وري نيروي كار
 
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در دومين كنفرانس مديريت منابع انساني با بيان اين كه مديريت منابع انساني، نقش مهمي در بهره وري نيروي كار دارد، به تشريح عوامل تاثيرگذار در اين زمينه پرداخت.
به گزارش روابط عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، دكتر رويا طباطبايي يزدي در مراسم آغاز به كار اين كنفرانس كه صبح روز سه شنبه – 25 مهرماه 1396 – در دانشكده مديريت دانشگاه تهران و با حضور مهندس جمشيد انصاري، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور برگزار شد، با بيان اين مطلب گفت: يكي از نكات مهم در زمينه مديريت منابع انساني و بهره وري نيروي كار، ارائه مناسب آموزش‌هاي ضمن خدمت است كه اين آموزش‌ها بايد در راستاي وظايف سازماني نيروي انساني باشد كه متاسفانه اين موضوع كمتر مدنظر قرار مي‌گيرد.
وي افزود: همچنين در حال حاضر، اين دوره‌ها مطابق علوم و فناوري هاي جديد نيست، چرا كه سرعت تغيير علوم و فناوري در دنياي امروز زياد است، بنابراين اين آموزش هاي ضمن خدمت بايد با سرعت بيشتري به روز شود. به علاوه اين آموزش ها به ويژه در بخش دولتي، بايد بسته به اينكه چند سال از خدمت كاركنان مي‌گذرد، به آنها ارائه شود، براي مثال دوره‌اي مثل فنون گزارش‌نويسي براي كارمندي كه 25 سال سابقه كار دارد، معني و مفهومي ندارد.
رئيس سازمان ملي بهره وري ايران در ادامه تاكيد كرد: استفاده از برنامه‌هاي انگيزشي مادي و معنوي براي نيروي بهره‌ور ضرورت دارد، در حالي كه در حال حاضر اين‌گونه نيست، با توجه به اينكه ابزار مناسبي براي سنجش نيروي كار بهره‌ورتر در سازمان‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي وجود ندارد.
وي با تاكيد بر اين كه مزد پرداخت شده بايد با بهره‌وري نيروي كار متناسب باشد، خاطرنشان كرد: از همين رو ضرورت دارد تا تمام تلاش خود را به خرج دهيم تا اين مساله قابل سنجش شود، اگر چه بسيار مشكل و پيچيده است.

ضرورت ارتقاي اخلاقيات و روابط سالم كاري
دكتر طباطبايي يزدي در ادامه تصريح كرد: نيروي كار تا هر اندازه كه خوب باشد، اما امكانات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري كافي در اختيار نداشته باشد، قطعا نمي‌تواند نيروي كار مفيدي براي سازمان متبوع خود باشد. همچنين اين در حالي است كه در بسياري از بخش‌ها در كشورمان از تجهيزات مناسبي برخوردارند، اما استفاده مناسبي از آنها نمي‌شود، اما در كشورهاي پيشرفته اين‌گونه نيست.
وي با بيان اينكه ارتقاي اخلاقيات و روابط سالم كاري يكي از مشكلات كشور در زمينه ارتقاي منابع انساني است، خاطرنشان كرد: مسائل فرهنگي و اجتماعي، مقوله‌اي نيست كه به سرعت قابل تغيير باشد، بنابراين ضرورت دارد در مديريت منابع انساني به اين موضوع نيز توجه شود.

ضرورت آينده‌نگري، خلاقيت و نوآوري
به گفته رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران، قراردادن هر فرد در بهترين جاي ممكن مطابق با توانايي‌هاي وي، توجه به آينده‌نگري، ايجاد فضاي مناسب براي مطرح شدن خلاقيت‌ها و نوآوري‌هاي نيروي كار و بها دادن به اين موضوع، مسئوليت‌پذيري هر فرد در قبال وظايف محوله و پاسخگو بودن مديران مياني و رده بالاي هر سازمان در راستاي مديريت منابع انساني و بهره‌وري نيروي كار ضرورت دارد.
وي ادامه داد: شايسته‌سالاري، ارائه زمان‌بندي انجام امور به نيروي كار براي انجام هر يك از وظايف محول شده، خواستن از هر نيروي كار در حد توان و توانمندي وي و  پيش‌گيري از انجام يكنواخت شدن كارها در يك دستگاه نيز در مديريت منابع انساني مهم است.
دكتر طباطبايي يزدي خاطرنشان كرد: مسائل روحي و رواني نيروي كار در  محيط  مؤثر است و بايد تلاش شود از نيروهايي استفاده شود كه از سلامت روحي و رواني بيشتري برخوردار هستند. اگر حتي 20 درصد نيروي كار در يك دستگاه سلامت روحي و رواني لازم را نداشته باشند، روي كل سازمان تأثير مي‌گذارد.

موبايل و شبكه‌هاي اجتماعي و تاثيرگذاري بر بهره‌وري نيروي كار
دكتر طباطبايي يزدي يكي از مشكلات موجود را در اين زمينه، استفاده كارمندان و مديران از موبايل و شبكه‌هاي اجتماعي حتي در جلسات مهم دانست و يادآور شد: حتي برخي كارشناسان، در جلسات دائم سرشان در گوشي است و اين موضوع انرژي زيادي از آنها مي‌برد كه در نهايت منجر به كاهش بهره‌وري و تصميم‌سازي و تصميم‌گيري مناسب و درست خواهد شد.
وي بار ديگر بر نقش آموزش در اين راستا تاكيد كرد و گفت: به‌عنوان زيربنا و اصلاح ساختاري، نياز به اصلاحات جدي در آموزش‌هاي ارائه شده در همه مقاطع تحصيلي از دبستان تا دانشگاه وجود دارد، به علاوه كشور نيازمند كار عظيم فرهنگي براي مقدس شمردن كار است.
نماينده جمهوري اسلامي ايران در سازمان بهره‌وري آسيايي در ادامه به ذكر مثال‌هايي از فضاي كار در كشور ژاپن پرداخت و با تاكيد بر اين نكته كه استفاده از تجربيات ديگران قطعا مناسب است، تصريح كرد: بايد در اين زمينه اين نكته را نيز در نظر داشت كه مسائل فرهنگي و اجتماعي در ايران بسيار مهم و البته با اصول و مباني تئوري‌هاي كشورهاي خارجي متفاوت است، 
طباطبايي يزدي به برخي تفاوت‌ها در نگرش كاركنان به سازمان‌ها اشاره كرد و گفت: قطعا در ايران سهم حقوق براي نيروي كار، ارزش و اهميت بسيار بالايي دارد، در حالي كه در برخي كشورها حقوق تنها 6 درصد براي كاركنان اهميت دارد، در حالي كه جايگاه سازمان به ميزان بيش از 60 درصد براي آنها ارزشمند است.

افزايش مشاركت زنان در اقتصاد
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در ادامه به ذكر آمارهاي مختلف ملي و استاني در بخش‌هاي مختلف اقتصادي پرداخت و با بيان اينكه نرخ مشاركت اقتصادي با وجود مشاركت زنان در بازار كار در حال افزايش است، گفت: نرخ مشاركت زنان از 14.5 درصد در سال 1388 به 16.4 درصد در سال 1395 افزايش يافته كه اين امر از حضور بيشتر زنان در دانشگاه‌ها حاصل شده است. همچنين اين رشد نشان مي‌دهد كه زنان با سرعت زيادي وارد بازار كار شده‌اند.
وي در پايان صحبت‌هاي خود با تاكيد بر اينكه نگاه سطحي و كوتاه‌مدت به آمارها روش درستي نيست، با اشاره به اينكه متوسط رشد بهره‌وري نيروي كار از سال‌هاي 1385 تا 1395، حدودا يك و نيم درصد (1.5 درصد) بوده، خاطرنشان كرد: متاسفانه تحريم هاي ظالمانه به بهره‌وري نيروي كار نيز لطمات زيادي وارد كرده، به گونه‌اي كه بهره‌وري نيروي كار از عدد شاخص 100 در ساله پايه 1383، به 92 در سال 1391 و 88 در سال 1392 كاهش پيدا كرد. البته خوشبختانه پس از آن از يك سير افزايشي برخوردار بوده و در سال 1395، به رقم 95 رسيده كه اميدواريم اين روند، ادامه يابد. همچنين شاهد ارتقاي بهره‌وري نيروي كار در بخش صنعت نفت بوده‌ايم كه قابل توجه است.
 
Powered by Tetis PORTAL