English | فارسي
اخبار
1396/6/1 13:8:17
هجدهمين نشست هم‌انديشي و تبادل تجارب در حوزه بهره‌وري برگزار شد
 
هجدهمين نشست هم‌انديشي و تبادل تجارب در حوزه بهره‌وري روز چهارشنبه ـ يكم شهريورماه ۱۳۹۶ ـ به همت سازمان ملي بهره‌وري ايران در گروه خودروسازي سايپا با موضوع بهره‌وري سبز برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان ملي بهره‌وري ايران، در بخشي از اين نشست، رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران با تاكيد بر اهميت بهره‌وري سبز در دنياي امروز گفت: نگاه متخصصان و فناوران به مقوله بهره‌وري در دنيا تغيير كرده است، بدين ترتيب كه بهره‌وري و محيط زيست با هم در تضاد نيستند، بلكه به‌خاطر آگاهي مصرف‌كنندگان و تمايل آنها به مصرف كالاها و خدمات دوستدار طبيعت، محيط زيست و بهره‌وري سبز، نگرش به اين موارد در راستاي هم هستند.
دكتر رويا طباطبايي يزدي در ادامه خاطرنشان كرد: در آينده نزديك اگر محصولي توليد شود كه از نظر محيط زيست استانداردهاي لازم را نداشته باشد، به احتمال زياد در بازار خريداري براي آن نيست و نمي‌تواند با كارهاي ديگر در دنيا رقابت كند. تكنيك‌هاي جديدي هم كه از سوي سازمان بهره وري آسيايي (APO) ارائه مي‌شود، در همه آنها به مقوله بهره وري سبز توجه شده و اين تكنيك ها، خارج از اين مقوله نيست.
وي با بيان اين كه متاسفانه در زمينه بهره‌وري سبز با دنيا بسيار فاصله داريم، تصريح كرد: بايد تلاش ويژه‌اي صورت گيرد تا در ابتدا به متوسط جهاني و پس از آن به شاخص‌هاي برتر جهاني در اين زمينه دست يابيم.

ارتقاي بهره‌وري نيازمند توجه به گسترش تحقيق و توسعه 
رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران تصريح كرد: به‌منظور ارتقاي بهره‌وري به‌ويژه در صنعت خودروسازي لازم است كه علاوه بر تعامل با كشورها و شركت‌هاي بزرگ خودروسازي دنيا و استفاده از تجارب آنها، بيش از پيش به موضوع «تحقيق و توسعه» (R&D) توجه كنيم.
وي با بيان اينكه خودروسازي، صنعتي پيش رو در جهان است و مورد توجه همه كشورهاي پيشرفته قرار دارد، چرا كه ارتباطات تكنولوژيك در اين صنعت مي‌تواند نسبت به صنايع ديگر بي‌بديل باشد، اظهار اميدواري كرد كه گروه خودروسازي سايپا نيز هزينه‌هاي بيشتري را صرف تحقيق و توسعه كند، چرا كه خودروسازان كشور تنها نبايد به مشاركت انتفاعي (جوينت ونچر) و همكاري هايي از اين دست اكتفا كنند.

نقش دولت‌ها در ارتقاي بهره‌وري در صنعت خودروسازي
دكتر طباطبايي يزدي در ادامه با تاكيد بر اينكه در كشورهاي پيشرفته مثل كره‌جنوبي و ژاپن دولت‌ها به شركت‌هاي خودروسازي به‌منظور حركت در مرزهاي دانش در راستاي ارتقاي بهره‌وري كمك مي كنند، بيان كرد: به‌عنوان مثال دولت كره جنوبي، به توليدكنندگان خودروهاي برقي و هيدروژني كمك‌هاي قابل توجهي مي‌كنند كه بعضا تا 70 درصد هزينه توليد خودرو را شامل مي‌شود.
وي در ادامه به تشريح برخي از فعاليت‌هاي سازمان ملي بهره‌وري ايران در راستاي ارتقاي بهره‌وري در بنگاه‌هاي اقتصادي پرداخت و ادامه داد: دستورالعمل‌ سنجش بهره‌وري در بنگاه‌هاي اقتصادي با آخرين استانداردهاي روز دنيا تدوين شده و از طريق سايت سازمان ملي بهره وري ايران قابل دسترس است. همچنين كنفرانس بين‌المللي هزينه‌يابي جريان مواد (MFCA) در روزهاي پاياني شهريورماه سال جاري با حضور 8 استاد بين‌المللي برگزار مي‌شود كه مي‌تواند كمك شاياني به بنگاه‌هاي اقتصادي در زمينه بهره‌وري سبز داشته باشد.

وضعيت بهره‌وري در سايپا
در ابتداي اين نشست، مهندس محمود مهدي، قائم‌مقام معاونت اداري و توسعه منابع انساني گروه سايپا در سخنان كوتاهي بااشاره به مسائل و مشكلات صنعت خودروسازي در مواجهه با محيط زيست با بيان اين كه بهره‌وري سبز از سالهاي پاياني دهه 90 ميلادي در دستور كار صنايع به‌ويژه صنايع خودروسازي دنيا قرار گرفته، خاطرنشان كرد: در اين گروه خودروسازي نيز در سال‌هاي اخير تلاش شده در زمينه بهره‌وري گام‌هاي موثري برداشته شود، به‌ويژه آنكه در مواجهه با مشكلاتي مثل بحران‌هاي زيست محيطي، مقوله‌اي چون بهره‌وري سبز كارگشاست.
پس از آن، مهندس اصغر جبارزاده، رئيس اداره توسعه بهره‌وري سايپا با بيان اين كه اقدامات سايپا در زمينه ارتقاي بهره‌وري در 4 محور سياستگذاري، توانمندسازي، نظارت و پايش انجام مي‌پذيرد، به ارائه گزارش كوتاهي از اقدامات صورت گرفته در اين گروه خودروسازي پرداخت و گفت: در سايپا منشور اخلاقي مبتني بر محيط زيست و عملكرد بهره‌ور و نتيجه‌گرا به عنوان يكي از رئوس ترويج فرهنگ بهره‌وري، ارزش‌ها و اخلاق حرفه‌اي مدنظر قرار گرفته است.
وي با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه با سازمان ملي بهره‌وري ايران اشاره كرد و ادامه داد: در همين راستا استقرار چرخه مديريت بهبود بهره‌وري و بهره‌وري منابع انساني نيز در حال انجام است، ضمن اينكه بخشي از اين موارد در نمايشگاه دستاوردهاي بهره‌وري همزمان با روز بهره‌وري در معرض ديد متخصصان قرار گرفت.
در ادامه اين جلسه، گزارش «تجارب و دستاوردهاي توسعه بهره وري سبز در گروه خودروسازي سايپا» ارائه شد و در نشستي با حضور دست‌اندركاران سايپا و رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران به پرسش‌هاي حاضران در جلسه، در اين رابطه پاسخ داده شد.
شايان ذكر است در اين نشست روسا، دبيران و نمايندگان كميته‌هاي بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرايي ملي و استاني و بنگاه‌هاي اقتصادي و هم‌چنين مديران و كارشناسان وزارت نفت، وزارت نيرو، وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزارت ورزش و جوانان، نهاد رياست جمهوري، سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان انرژي اتمي ايران، سازمان ملي استاندارد ايران، سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، ديوان محاسبات كشور، مركز آموزش مديريت دولتي، سازمان‌مديريت و برنامه‌ريزي‌استان كرمانشاه، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان ‌سمنان، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان ‌آذربايجان غربي، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران و همچنين انجمن بهره‌وري ايران، سازمان ملي بهره‌وري ايران و مديران و كارشناسان بخش‌هاي مختلف گروه خوروسازي سايپا حضور داشتند.

لينك مرتبط:
تجارب و دستاوردهاي توسعه بهره وري سبز در گروه خودروسازي سايپا
 
 
Powered by Tetis PORTAL